Sklolaminátové žumpy

TOP PRODUKTY Z NÁŠHO E-SHOPU

4 000l žumpa

Obľúbená malá sklolaminátová žumpa, vhodná na chalupy, chaty a domy s maximálne 2 obyvateľmi. Uplatní sa hlavne pri rekonštrukcii. Malé rozmery a nízka váha umožňujú jednoduchú svojpomocnú montáž

6000l nádrž

7 000l žumpa

Stredne veľká sklolaminátová žumpa vhodná pre 1-3 osoby. Kompakný rozmer a nízka váha umožňuje montáž svojpomocne iba za pomoci minibágra, ktorý spraví výkop, osadí a obsype žumpu.

predaj sklolaminátová žumpa

12 000l žumpa

Obľúbená a kompaktná veľkosť vyhovujúca pre 90% domácností. Pri veľkosti fekálnych vozov 10m3 je rezerva cca 2m3 ideálna. Na osadenie a montáž je potrebný väčší báger.

Pevné sklolaminátové žumpy

dodávame po celom Slovensku, vyrobené najmodernejšou technológiou na trhu. Sklolaminátové žumpy sú určené k skladovaniu domácich odpadových vôd. 

Ich využitie je všade tam, kde nie je možnosť pripojiť sa na verejnú kanalizáciu. Či už staviate rodinný dom, chatu alebo penzión, alebo iný priemyslený objekt, naše žumpy sú ekologickým, cenovo výhodným a trvácim riešením. Takisto sa uplatnia aj pri rekonštrukciách starších domov, a iných objektov. Keďže najväčšou výhodou sklolaminátovej  žumpy Titánium je jej ľahká váha, sú veľmi vhodné na inštaláciu do miest s ťažkým prístupom. Prepravu nádrže realizujeme na prívesných vozíkoch za osobným vozidlom, čiže sa dostaneme aj tam, kde má nákladné auto problém.

Jednoduchú montáž zasa oceníte vtedy, keď zistíte, že na Váš pozemok sa nevojde ťažká technika (žeriav, veľký báger atď.) Naše sklolaminátové žumpy a nádrže osadíte svojpomocne za pomoci ľudí, čo je veľmi výhodné hlavne pre stavebníkov a pre chalupárov, ktorých pozemky sa často nachádzajú v ťažšie dostupných miestach alebo majú veľmi zlý prístup na pozemok. Široký sortiment vyrábaných verzií žúmp a septikov dáva možnosť inštalácie v každých pôdnych a vodných podmienkach. Sú vhodné pre suché a pieskové pôdy, ako aj v hline a pri vysokej hladine spodnej vody.

Naviac našu širokú ponuku kompozitných sklolaminátový žúmp a septikov dopĺňajú žumpy a nádrže v zvislej verzii, ktoré ponúkame pre prípad, že je nutná montáž žumpy na veľmi malej zastavenej ploche (4 m2).

Sklolaminátové žumpy z kvalitného kopozitu sú:

 • 100% vodotesné
 • majú jednoduchú montáž
 • nízka váha
 • vysoká odolnosť, ktorá predbieha možnosti betónu a ocele
 • dlhá životnosť – 50 rokov a viac

Ku každej zakúpenej žumpe odporúčame dokúpiť aj signalizátor naplnenia žumpy GM-S 2 z našej ponuky, ktorý Vás odbremení od neustáleho fyzického sledovania stavu naplnenia Vašej žumpy. 

Septik 2-komorový o objeme 5000l

Popis a parametre

Sklolaminátová žumpa je nádrž, ktorej korpus je z tvorený segmentami zlaminovanými zvnútra, čo umožnila nová patentovaná technológia výroby. Nádrž je vyrobená z laminátu so sklenenými vláknami – sklolaminátu, strojovou metódou. Znamená to, že na kovovú formu s vlnitým povrchom, je tryskami nanášané sklené vlákno a živica špeciálnymi tryskami. Po vytvrdnutí materiálu je forma demontovaná, čo je charakteristické pruhmi, ktoré vedú pozdĺž spojov formy. Tento výrobný proces umožnil vytvoriť korpus nádrže bez zvárania alebo spájania šrobami.

Konštrukcia nádrže je až 4x odolnejšia ako iné nádrže z GRP, keďže nie je spájaná šrobami ani zlepená nehrozí jej prasknutie v spoji.

Žumpa ma štandardne vyhotovený prítok buď DN160mm alebo DN110mm ako si zákazník želá. Vstupný prielez do žumpy je o priemere 60cm a štandardne je 50cm vysoký. Na komínovej rúre je sklolaminátové ukončenie s plastovým alebo sklolaminátovým poklopom. Tesnenie na komínovej rúre DN600 nie je súčasťou dodávky a v prípade záujmu je možné ho dokúpiť. Spolu so žumpou Vám dodáme dokumentáciu k stavebnému povoleniu /certifikát, vyhlásenie o parametroch, potvrdenie vodotesnosti/.

Sklolaminátové žumpy sú vyrábané vo veľkosti od 3 000l do 16 000l.

Zosilnená verzia

POZOR: V prípade, ak nádrž musíte inštalovať hlbšie ako 1m pod úroveň terénu, bude nad ňou teda 100cm a viac zeminy alebo plánujete ponad nádrž jazdiť osobným autom, prípadne ju osádzať v nie zelenom pásme (park, záhrada, trávnik…), je potrebné objednať zosilnenú verziu nádrže. 

Sklolaminátové nádrže Vám ponúkame v 3 verziách a to:

 1. štandardná verzia ( 3-6 mm stena, vlnitá konštrukcia, inštalácia do zeleného pásma)
 2. zosilnená verzia (cca 10 mm stena, vlnitá konštrukcia, inštalácia do zeleného pásma + vysoká spodná voda + 2m zásyp)
 3. zosilnená verzia PRO (cca 10 mm stena, vlnitá konštrukcia, samokotviace dno PRO, inštalácia do zeleného pásma + vysoká spodná voda + 2m zásyp + prejazd os. áut bez dodatočného zabezpečenia)

Štandardná verzia

Nádrže Titánium v štandardnej verzii sú naším základným produktom, ktorý spĺňa požiadavky v približne 90% inštalačných prípadov. Jedná sa o nádrže pre inštaláciu v suchej zemi alebo s podzemnou vodou dosahujúcej polovicu výšky nádrže. Nádrž je určená na inštaláciu v zelených plochách s maximálnym zasypaním do 1m zeminy. Hrúbka steny nádrže je 3-6 mm. Prejazd vozidlom do 3,5 nie je povolený, ale náhodný prejazd autom neohrozí bezpečnosť.

Zosilnená verzia

Zosilnená verzia nádrže je určená na inštaláciu v suchej zemi aj mokrej pôde pričom výška podzemnej vody môže siahať až do výšky 2/3 nádrže pod komínom, s prekrytím 1m až 2m zeminy. Nádrž môže byť tak isto použitá na inštaláciu nad zemou, napríklad na skladovanie kvapalných látok v poľnohospodárstve a inom priemysle, viniciach, sadoch a podobne. Môže byť namontovaná aj pod cestu pri použití betónovej platne ponad nádrž. V zelenom pásme sa betónová doska nevyžaduje a prejazd osobných vozidiel do 3,5t je možný. Hrúbka steny nádrže je cca 10mm. 

Zosilnená verzia PRO

Zosilnenú verziu nádrže charakterizuje duté dno s pevnou výstužou, ktoré má výborné kotviace vlastnosti v podmočenej pôde a zvyšuje mechanickú odolnosť. Takúto nádrž s dnom PRO je možné montovať za suchých podmienok aj pri vysokej spodnej vode s prekrytím zeminou až 2 m. Hrúbka steny je cca 10 mm. Tento druh nádrže je možné inštalovať pod dopravnú cestu pre vozidlá do 3,5 t bez dodatočných spevnení a pre nákladní vozidla ak bude nad nádržou v mieste prejazdu vozidiel nainštalovaná odľahčujúca betónová platňa. Vieme dodať takisto žumpu/nádrž pre záplavové oblasti.

Cena zosilnenej verzie nádrže je väčšia ako cena štandardnej nádrže nakoľko je na jej výrobu použitého 2x viac materiálu, ako štandardne, čomu zodpovedá hrúbka steny nádrže. V prípade záujmu o niektorú zosilnenú verziu nás neváhajte kontaktovať. 

Ako vybrať žumpu? 

Správny výber žumpy je veľmi dôležitý. Na trhu je v súčastnosti možnosť kúpiť hlavne tieto 3 druhy:

 1. sklolaminátovú
 2. betónovú
 3. plastovú

Každá má svoje výhody aj nevýhody. Musíme sa zamyslieť kde má byť žumpa osadená, či máme dobrý prístup k miestu kde má byť osadená, či po nej chceme prechádzať autom a v neposlednom rade koľko finančných prostriedkov mám na žumpu vyčlenených. Viac sa tejto téme venujeme v našom blogu.

Ako vybrať veľkosť žumpy?

Pre správny výber veľkosti žumpy si musíme zodpovedať 2 základné otázky:

 • k akému objektu bude umiestnená
 • koľko osôb sa v danom objekte nachádza

Výpočet objemu

Pokiaľ sme si odpovedali na tieto otázky, výber veľkosti nebude zložitý. Môžeme použiť jednoduchý prepočet podľa spotreby vody na osobu. V súčastnosti je priemerná denná spotreba vody na jednu osobu cca 120 litrov. Napríklad pre bežnú 4 člennú rodinu bude výpočet nasledovný: 
120l x 4 osoby – 480 litrov bude denná spotreba rodiny. Od tejto spotreby odrátame vodu na pitie, varenie, vodu minutú v exteriéri čo je cca 20l na osobu, čiže máme priemernú dennú spotrebu 400 litrov.

400l x 31 dní – 12400 litrov – 12,4m3 
Samozrejme, že nie celý mesiac je rodina doma a nie každý deň minie 400l vody. Keď zohľadníme tento fakt, tak optimálna veľkosť žumpy z našej skúsenosti je pre 4 člennú rodinu je 10 000 – 12 000 litrov. Je tu zarátaná už aj minimálna rezerva 1-2m3. 

Ďalej je potrebné zohľadniť pri kúpe aj veľkosť fekálnej cisterny vo Vašom okolí. Štandardne majú objem 6, 10 alebo 12 m3. Ak je teda vo Vašom okolí iba 6m3 fekál postačí Vám aj menšia žumpa, nakoľko pri väčšom objeme by musela cisterna jazdiť na 2x a zvýšili by sa Vám náklady na vývoz. V tomto prípade budete vyvážať častejšie, avšak za menej peňazí, keďže vždy budete platiť iba jednu cestu a nie 2.Z našej skúsenosti 4 členná rodina naplní 10m3 veľkú žumpu za cca 6-7 týždňov v závislosti od ich spotreby vody.

Štandardne k nádrži dostanete túto dokumentáciu:

 1. vyhlásenie o parametroch (súčasť je potvrdenie o vodotesnosti)
 2. certifikát výrobku
 3. prehlásenie o zhode 
 4. montážne pokyny

Existuje mnoho výrobcov plastových nádrží. Z pohľadu klienta je hlavným problémom, ktorým sa tieto spoločnosti odlišujú, ich použitie, materiálna a výrobná technológia. Na výrobu podzemných a nadzemných nádrží s veľkým objemom sa používajú tri základné plasty.

Základné materiály používané na výrobu nádrží:

 1. PE – polyetylén, dodávaný v granuliach na vyplnenie formy,
 2. PP – polypropylén, dodávaný vo forme hotových dosiek na valcovanie a zváranie,
 3. GRP – kompozity. Živica je kvapalná, sklenená výstuž je vo forme sklených rohoží alebo sypkých vlákien.

Žumpa a predpisy

Žumpa je bezodtoková nádrž zhromažďujúca splaškové vody z domu a iných objektov, kde nie je možnosť pripojiť sa na verejnú kanalizáciu. Obsah žumpy je potrebné vyvážať na zneškodnenie v čistiarni odpadových vôd – ČOV.

Ak Vaše odpadové vody budete zhromažďovať v žumpe a následne obsah žumpy zneškodňovať na vlastné náklady v čistiarni odpadových vôd, neplatíte stočné (lebo nevyužívate služby žiadneho prevádzkovateľa verejnej kanalizácie). Upozorňujeme však, že podľa zákona o vodách č. 364/2004 Z. z. obsah žúmp nesmie byť vypúšťaný ani do povrchových vôd, ani do podzemných vôd (t. j. napr. aplikáciou na pôdu) (viď § 36 ods. 15 zákona č. 364/2004 Z. z.), ale musí byť zneškodnený na čistiarni odpadových vôd (viď §36 ods. 2 zákona 364/2004 Z. z.).

Preto je veľmi potrebné, aby žumpy a žumpové systémy vyhovovali požiadavkám slovenských prípadne európskych noriem. Umiestnenie žumpy nesmie ohrozovať zdroje vody. Žumpa nie je vodná stavba, teda na jej stavbu nepotrebujete povolenie od orgánov vodnej správy. Na žumpu sa vydáva stavebné povolenie podľa stavebného zákona č. 50/1976 Z. z.. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku spolu s povolením stavby, z ktorej odpadové vody bude zachytávať. V prípade, že stavba už existuje a žumpa sa bude budovať dodatočne, nemusí sa na stavbu samostatnej žumpy vybavovať stavebné povolenie ale postačuje ohlásenie drobnej stavby stavebnému úradu t.j. obci podľa § 57 stavebného zákona.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Instagram